Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Swiss O Week 2014

28. 7. 2014 | Dominika Plochová

Jelikož se českých borů, luhů a hájů můžeme během roku nabažit víc než dost, je nasnadě vyrazit v létě někam za kopečky poznávat nová místa, terény, mapy a orienťáky. A protože se rádi pyšníme, že je orienťák docela levný sport, proč nevyrazit vyvětrat peněženky rovnou do Švýcarska. Tam se totiž v uplynulém týdnu konaly šestidenní závody Swiss O Week s centrem v Zermattu - výchozím bodu letní i zimní turistiky, na které ze všech stran shlíží řada proslulých evropských velekopců v čele s Matterhornem, na jehož úpatí jsme také běhali!

Šestidenní závody ve více než atraktivních, mapově i fyzicky náročných terénech přilákaly přes 4500 závodníků z celého světa, mezi nimiž měli čeští lampióni čtvrté největší zastoupení v podobě 323 závodníků. Modrobílá reprezentace pak čítala 16 borců.

V průběhu sedmi dnů jsme absolvovali 6 etap v nadmořské výšce 2300 - 2900 m, což citelně pociťovaly naše plíce. Všichni při závodě hekali víc než obvykle. Občas to hekání přehlušilo chrastění kuliček v píšťalkách, které museli mít všichni závodníci v průběhu závodu pro případ nouze u sebe. V pokynech bylo jasně napsáno "no whistle - no start". Na jednotlivé etapy nás vyvážely lanovky, vláčky, zubačky nebo výtahy, z čehož je patrné, že součástí závodního prostoru byly často i sjezdovky. Povětšinou jsme tedy běhali v otevřených terénech, kde běh i orientaci ztěžovala kamenná pole, vřesoviště, sníh, voda nebo terénní detaily. Asi nejpůsobivější byla pátá etapa, která se konala ve výšce nad 2900 m, kde už o zeleň ani sviště nezavadíte, a tak se běhalo po kamenných plotnách, kamenech či sněhu. Tato etapa se navíc konala přímo pod Matterhornem, který byl výjimečně (jinak skoro celou dobu lilo a byla mlha) i vidět, takže komu se zrovna nechtělo při závodě běžet, měl se alespoň čím kochat!

Pozávodní odpoledne, pokud to počasí jen trochu dovolilo, jsme trávili výlety po okolí, o volném dnu pak část výpravy zdolala Breithorn (4164 m).

Na závěr jsme pak mohli na sobotním vyhlášení zatleskat Kinynce, která v druhé nejvyšší ženské kategorii DAL obsadila celkové druhé místo ze 120 závodnic! Velká gratulace! Velmi dobře si vedly i další DKP borkyně v téže kategorii (6. Simča, 18. Lúca). V pánské elitě skončil Levák v nabité konkurenci řady světových borců na 31. místě (ze 144), hned za Tomášem Dlabajou! Ostatní naši borci startovali v kategorii HAL, kde  nejlépe skončili Martin Nývlt a Kauli na 28. a 29. místě (ze 119).

Pokud by vás zajímaly mapy s tratěma, na kterých jsme nad Zermattem běhali, mrkněte sem, najdete tam všech šest etap!

Tak za dva roky ve Sv. Mořici na Swiss O Week 2016!

A kam jste za orienťákem už letos vyjeli vy???