Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Přijela, viděla, zvítězila

9. 7. 2018 | Michal Škácha

Ve tříetapové Ceně střední Moravy Kája Mullis zvítězila v kategorii D10, Viki Škáchová byla nejlepší a její sestra Zuzka šestá v D12, Eliška Poborská získala stříbro v D16, Magda Škáchová opanovala kategorii D18 a v elitní D21A doběhla Kateřina Mullis třetí.
Tak by se pro ty, co mají jen vteřinku času, dalo velmi stručně shrnout působení všech modrobílých děvčat na letošních prvních prázdninových závodech.

Na první letní vícedenní  se ještě v poslední den školy vypravila skupinka 8 běžkyň a běžců.  Závody se konaly v prostorách kolem vsi Suchý u Boskovic v lese s jen minimem záludností. Na dobré umístění to vypadalo podle startovek především v dámských kategoriích.

V nejmladší kategorii D10 ještě moc nevíme, co můžeme od děvčat čekat, moc se neznají, ale už po první etapě, kterou Kája s náskokem 1:47 vyhrála, to vypadalo nadějně.  V sobotu Kája vyhrála i druhou etapu, a protože soupeřky neběžely zdaleka tak stabilně, do hendikepu třetí etapy nastupovala s mazáckým náskokem  4:54.  Zde se sice nevyvarovala drobných chyb, ale rezervu měla takovou, že celkové vítězství v kategorii D10C bylo doma.

V kategorii D16 byly karty před startem již mnohem čitelnější, dalo se čekat, že o vítězství se bude Eliška přetahovat s dalšími dvěma áčkařkami na startu, což se potvrdilo. Eliška první etapu vyhrála, v druhé byla druhá a do závěrečné etapy měla ztrátu 1:17 na Vlaďku Raclavskou, se kterou si prvních dvou dnech místa vystřídala. Vlaďka si však náskok držela a, když Eliška udělala drobnou chybu na K8, ztráta se v extrémně rychlé třetí etapě už nedala dohnat. Celkově hezká stříbrná pozice s velkým náskokem 8 minut před třetí závodnicí.

Ve starších dorostenkách byly mimo Madly přihlášené jen 3 soupeřky, a protože žádná neměla licenci A a Madla po 8. místě na MČR na krátké běhá v pohodě a dobré formě, dal se čekat jasný průběh.  Madla předvedla klidnou hlavu, první i druhou etapu s přehledem vyhrála a do závěrečné vybíhala s tak velkým náskokem, že v cíli byla dříve, než druhá v pořadí vystartovala.

Asi se vám zdá, že jsme vynechali kategorii D12. A máte pravdu. Tato kategorii slibovala závody, které by mohly být otevřené a napínavé až do konce. Naše Viki se Zuzkou své největší soupeřky znají. Doubravka Procházková (ADA) je velmi rychlá, několikrát už se spolu holky honily na různých vícedenních a celostátních závodech, naposledy na Vyzývacím poháru v Plzni. Tam byla Doubi členkou podvakrát vítězné štafety JM kraje, kde běžela s další z favoritek CSM, Hankou Douškovou (TBM). Ta v Plzni dokonce vyhrála sprint. Dalo se čekat, že vítězkou se stane jedna z těchto závodnic, ale nedalo se vyloučit ani překvapení ze strany některé papírově slabší závodnice.  Naše holky se konkurence nezalekly, Viki první etapu vyhrála s náskokem jedné minuty na Doubravku a 2 minut na Hanku Douškovou. Do 5 minut se vešly ještě další 3 běžkyně. Zuzka udělala chybu na K3 a se ztrátou 5:07 byla sedmá.  Druhá etapa byla klasika, velmi lehká, velmi běžecká. Dalo se čekat, že dlouhonohé soupeřky (Doubi i Hanka jsou o hlavu větší než Viki) tady naženou cenné sekundy.  Z vítězství se tentokrát radovala Doubi, Viki byla druhá. Do závěrečné etapy startovala první Viki, 27s za ní Doubi, za dalších 2:28 pak Hanka Doušková. Naše Zuzka pak osmá. Viki byla před závodem trochu nervózní, náskok neměla velký a v hendikepu neběhá moc ráda. Jak by byla klidnější s lepším výsledkem v první etapě, kde si pro zábavu vybrala pomalejší postup terénem na předposlední kontrolu a proti postupu po cestě tam nechala 30-45 vteřin! Teď by se vteřiny navíc hodily, je sakra těžké běžet před rychlou soupeřkou takto na dohled. Na startu asi nervozita z Viki spadla, protože do cíle se doslova přiřítila jako první, s náskokem asi 50 metrů! Zuzka seběhla 2 místa a skončila šestá.

V elitní dámské kategorii měla Katka Mullis těžkou pozici. V kategorii měla reprezentantku bývalou i současnou (Z. Kozákovou a B. Zháňalovou), ale talent se nezapomíná, takže soupeřkám solidně zatápěla, doběhla třetí, v prvních dvou etapách na dohled od Barbory Zháňalové.

Ženy měli na CSM převahu, muži z Kotlářky dorazili jen 2, v H21A Jarda Tomeš i v H45C Jirka Kalousek nedali soupeřům nic zadarmo.

Celkově z 8 přihlášených pětkrát medaile, z toho tři zlaté, krásný výsledek z prvních vícedenních tohoto léta!