Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Žijeme olympiádou, žijeme Brnem!

23. 6. 2017 | Dominika Plochová

Není to Rio, není to Pchjongčchang, je to něco daleko důležitějšího, je to BRNO! Tam je totiž na pořadu olympijských her orienťák, a to je to, co nás zajímá, a co hlavně zítra (v sobotu 24. 6.) začíná! Náš investigativní tým udělá vše proto, aby vás zde pravidelně informoval o dění z každého dne!

Za modrobílé nastoupí v dresu Hlavního města Prahy Dorotka Tichá a Tonda Švarc a ve zbroji je doplní Terka Aschermannová, Jolča Štraitová (obě VSP), Ema Bulířová (TAP), Martin Šimša, Martin Kabát (oba PGP) a Martin Gajda (KAM).

Na pořadu je:

  • sprint (pondělí 26. 6.)
  • sprintové štafety (úterý 27. 6), které budou live streamovány na webu ČT4 (11:15 asi tady), takže koukejte a fanděte
  • middle (středa 28. 6.)

Držte palce! 

SOBOTA 24. 6.

Je to dobré, ráno na Roztylech jsme se sešli v plném počtu:-)!

 

PONDĚLÍ 26. 6.

Po nedělním dni volna (přeci se hned na začátku nebudeme unavovat!), které jsme strávili krátkým sprintovým tréninkem, sledováním triatlonu, koupáním v přehradě a návštěvou palačinkárny (Dominičiný sestřenky se musí vždy dodat:-)) konečně přišel první orienťácký závodní den - SPRINT!

Večer jsme vše důkladně prozkoumali - staré mapy, letecké snímky a StreetView na Googlu, ráno každému na ruku, kterou razí napsali tajné heslo KK (kdo uhádne co to znamená?!), vystáli čtyřicetiminutovou frontu na snídani šampionů (párky:-)) a už tu byl autobus speciální olympijské linky, který nás odvezl přímo na shormaždiště v Brně - Řečkovicích.

Tratě byly krásné, především u starších kategorií docela mapově náročné, a i řada favoritů dělala fatální chyby. Těch se ale vyvarovaly naše dvě zkušené mladší žákyně Jolča Štraitová a Ema Bulířová, které obsadily fantastické 1. a 3. místo! Po šesti letech má Praha opět olympijskou vítězku!

Modrobílé čtenáře budou jistě zajímat výsledky Kotlíků - Dorotka Tichá obsadila 4. místo, kdy zaostala vteřinu za bronzovou medailí! Ještě tři kontroly před cílem bronz držela pevně v rukou, ale pak zazmatkovala před zraky diváků a udělala 20 vteřinovou chybku na předsběrku. Tonda Švarc se nevyvaroval chyb v těžké pasáži plné zídek a schodů a skončil na 18. místě.

Do desítky se z PraŽáků vešli ještě Martin Šimša (7. místo) a Martin Kabát (8. místo). Zítra nás čekají sprintové štafety ve dvou kategoriích (mladší/starší), které se běží v pořadí DHHD. Ambice máme samozřejmě vysoké, tak nám držte palce!

Výsledky i mapy najdete na této stránce, schválně koukněte, jak byste si poradili třeba s tratí HS!

ÚTERÝ 27. 6.

Štafetový den! Disciplína, kde jsme na předchozích olympiádách urvali vždycky taktak aspoň třetí nebo čtvrté místo. Hlavy a kalkulace o tom, kdo má o kolik lepší či horší tým, kdo je kde slabý článek a kdo to kde bude dohánět šrotovaly už dlouho dopředu a nejedné PraŽácké hlavičce (spíše z pánské části osazenstva) nedaly spát.

Jako první přišly na řadu mladší, rozbíhala Emička Bulířová a narozdíl od trenérek vypadala, že nervozita je jí na hony vzdálená. Na startu to zkušeně jistila zezadu, aby si vše pořádně namapovala a na divácké už držela těsné druhé místo, stejně jako po 1. úseku v cíli. Martin Kabát na 2. úseku hned za startem setřásl vedoucího borce z Hradce Králové a na divácké i v cíli již byl první. Martin Gajda, ač pronásledován smečkou neskutečně rychlých borců také nezaváhal a po třetím úseku to bylo stále 1. místo! Do finiše šla olympijská vítězka ze sprintu Jolča a všichni věřili, že si ten nepatrný náskok pohlídá a doběhne si pro druhé zlato. A taky že jo! Ema, Martinové a Jolča si doběhli pro olympijské vítězství ve sprintových štafetách!

Starší žáci startovali hnedle po doběhu všech z mladší kategorie, za Prahu rozbíhala Terka Aschermannová a i ona podala na 1. místě skvělý výkon, doběhla na 6. místě se ztrátou 15 vteřin. Na druhém místě bojoval Tonda Švarc a štafetu vytáhl na místo čtvrté, ač tvrdil, že to mohlo být lepší a je fakt, že v jeden okamžik měl nesmírné štěstí, špatně přehnutá mapa mohla znamenat až několikaminutový zásek. Na třetí úsek se vydal Martin Šimša, který už má jedno stříbro z předchozí olympiády v Plzni, takže co se olympiády týče, jedná se o našeho nejzkušenějšího borce. Martin se na diváckou přiřítil pekelně brzy a v cíli z toho bylo 2. místo, 40 vteřin za vedoucí Vysočinou, ale jen 2 vteřiny před Královehradeckým krajem, půl minutku ztrácely kraje Středočeský a Liberecký. Vše leželo na bedrech Dorotky Tiché. Ta na trati nejdřív bojuje s Královehradečandou, míjí Vysočinu, je doběhnuta Libereckým krajem a tlačí se na ni i Středočeský. Na divácké kontrole jsou Praha a Liberec bok po boku, Středočeši ztrácí zhruba 20 vteřin. V pytlíku je to nesmírný boj, protože ten je mapově možná i náročnější než první část trati. Na předsběrce je Dorotka ještě o vteřinku dříve, ale ve finiši má přeci jen více sil vítězka ze sprintu z Libereckého kraje, a tak starší žáci berou stříbro!

Odpolední program trávíme oslavami - zmrzliny i poháry už máme po Brně celkem slušně zmapované, nebo se chodíme koukat na jiné sporty, především florbal či atletiku, které máme kousek od bydlení, včera jsme ale popojeli i na sportovní gymnastiku. A po večeři pak samozřejmě na medailové ceremoniály!

Fotodokumentace štafet od Štraitových, kteří přijeli naše borce podpořit a zdá se, že i přivezli štěstí najdete zde.

 STŘEDA 28. 6.

Tak jsme se konečně dostali i do lesa, ač v doslechu zdejšího velkoměsta. Les to byl jen o trochu více lesovatější než pražský Krčák, kopce podobné, vedro úmornější. Délky trat se pohybovaly mezi 3 a 4 km přiměřeně kategoriím, ale převýšení nebylo nižší než 150 m. Opět se velmi chybovalo a vyhrál ten, kdo chyboval nejméně.

O dvě poslední medaile se postaraly opět mladší žáci, ale i všichni ostatní předvedli super výkony a vešli se do první půlky, což znamenalo cenné body do soutěže krajů. V kategorii mladších dívek byla 3. Ema Bulířová, kterou předběhla na 1. místě Kamila Richtrová z Plzně a Ema Černá z Ústí, která ale brzy na trati nastoupila ke Kamče do busu, stejně jako další tři závodnice, které se díky tomu vešly do TOP10. Jolča Štraitová skončila po jedné pětiminutové a jedné dvouminutové chybě na 5. místě. 

Další bronzovou medaili přidal v kategorii mladších žáků díky rychlému a čistému závěru Martin Gajda. Další pražský borec v téže kategorii, Martin Kabát, skončil na 11. místě.

Mezi staršími děvčaty završila olympiádu dalším vyrovnaným výkonem Dorotka Tichá, která se i napotřetí probojovala do TOP6 - 5. místo, ale i ona se nevyvarovala několika fatálních chyb, které ji připravily možná i o vítězství. Terka Aschermannová se po několika zaváhání na úvodu trati nakonec probojovala na pěkné 13. místo.

Starší kluci se seřadili za sebe na 6. (Martin Š.) a 7. místo (Tonda), ani jeden však nebyl se svým výkonem maximálně spokojen.

V soutěži krajů jsme v rámci orienťáku obsadili skvělé 2. místo za Libereckým krajem. Naše medailová bilance za tři závody je 2-1-3, tedy zisk šesti medailí z 18ti možných!

Odpoledne po závodě jsme strávili na finále volejbalu dívek, kde hrála Praha proti Libereckému kraji. Sešla se zde na fandění celá řada kolektivních sportů jak z Prahy, tak z Liberce a vytvořila se tak super atmosféra, ač se nakonec z vítězství radovaly soupeřky. Večer jsme zatleskali Martinovi a Emče na medailovém ceremoniálu, děti si užily koncert a diskotéku a trenéři tradční "technickou poradu".

Olympiáda opět ukázala unikátnost orienťáku, který jako sport drží pospolu, jak mezi dětmi, tak mezi trenéry. Největší jásot na ceremoniálu vždy vypukl když se vyhlásilo, že teď přijde na řadu právě orienťák a děcka si bouřlivě fandila bez ohledu na krajskou příslušnost.

Kompletní fotodokumentaci z působení o-PraŽáků na LODM najdete již brzy zde.

Write a comment

  • Required fields are marked with *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
P
CZ
Aktuální závody
P
CZ
Termíny přihlášek
za podporu děkujeme: