Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Prodloužený štafetový víkend ve Zlíně

1. 10. 2018 | Dominika Plochová

Zářijový štafetový (navíc prodloužený!) víkend se konal ve Zlíně a okolí, což je nějaké 4 hodiny cesty z Prahy po oraništi zvaném D1. Takže nás nenapadlo nic lepšího, než vydat se tam v počtu šedesáti kusů (z toho 30 dětí ve věku  8-13 let a dvou dětí ve věku 0-1) autobusem, který nešoféroval nikdo jiný než Jára Prouza! Autobusu tak na předním skle nechyběl lampion, aby nás všude poznali:-)! A jak byla dlouhá cesta do Zlína, tak bude dlouhý tento článek, takže si uvařte kávu a pohodlně se usaďte, pohádka začíná….

V pátek se konaly čtyřčlenné sprintové štafety na zlínském sídlišti Jižní svahy, v sobotu a neděli pak tříčlenné lesní štafety. Kotlíci postavili 14 sprintových a 19 lesních štafet, takže bylo jasné, že o spoustu fandění nebude nouze. A nebyla!

PÁTEK

V pátek se na start nejdříve postavili dorostenci a to byla jízda! Eliška z prvního úseku přisprintovala v prvním a Karin ve druhém balíku! Tonda byl na prvním radiu druhého úseku dokonce ve vedení, pak bohužel ztratil minutu vinou zčásti pořadatelů, zčásti asi blbé náhody obíháním místa, které mohl proběhnout, ale i tak předával Milanovi na pěkném 11. místě. A pak začala stíhačka! Milan stáhnul 4 místa, Dorotka na posledním úseku další dvě a bylo z toho skvělé 5. místo! Druhá štafeta skončila na parádním 19. místě!

Dospělí zopakovali loňský DISK, hanba fuj!

Blýskli se veteráni – doběhli si pro 2. místo v nejmladší kategorii DH140 (Peťula Snížková, Jirka Kalousek, Honza Víteček, Katka Mullis) a nejlepší z 8 štafet našich nejmenších závodníků v kategorii DH14 skončila čtvrtá (nutno podotknout, že dvě členky štafety byly ještě D12ky a dva členové H10ky:-))!

SOBOTA

V sobotu jsme se posunuli na úplný okraj Zlína a odsud vybíhali do místního lesoparku. Modrobílými dresy se to na diváckém úseku i doběhu jen hemžilo! Jen v kategorii DH12 jsme postavili 9 štafet! Tratě v této kategorii byly hodně obtížné, většina našich dětí běhá teprve D/H10, a obtížnost těchto tratí byla skoro jako DH14! A i proto je skvělé, jak všichni statečně bojovali, a i když už v lese byli hodně dlouho, závod nevzdali a nakonec přeci jen našli všechny kontroly. Několik disků nás sice potkalo, ale i tím se člověk učí! Přesto se našim desítkovým klukům – Jáchymu Šubrtovi, Šimonu Vítečkovi a budoucí posile Patriku Sedláčkovi podařilo vyběhnout třetí místo!

Dorostenky postavily vyrovnané štafety, aby získaly body potřebné do Českého poháru a na MČR tak postoupily dvě štafety, a to se díky 11. a 17. místu taky povedlo! Klukům se úplně optimální sestavy najít nepodařilo a obě štafety skončily až za dvacítkou. Naopak se dařilo ženám a stejně jako dorostenkám jim 7. a 12. místo zajistilo postup dvou štafet na MČR.

NEDĚLE

No, a pak přišla neděle! A to se zase děly věci! Dorostenky v D18 (Eliška Poborská, Majda Škáchová, Dorotka Tichá) předvedly skvělé výkony na všech úsecích a doběhly si pro zasloužené druhé místo! Takový štafetový úspěch už tu minimálně 4 roky nebyl! Klukům to v H18 parádně rozběhl Milan (2. místo), Jarda se na druhém úseku statečně držel a doběhl třetí. Martinovi se na třetím úseku bohužel nepodařilo zopakovat skvělý výkon ze soboty, ale i tak je 13. místo zatím nejlepším letošním výsledkem v H18. Ve druhé štafetě výborně zaběhl svůj první první úsek Bertík a na druhém úseku se dařilo i Přemkovi. Ve druhé štafetě holek se na prvním úseku nejlepších holek držela i Anička. Karin měla druhý úsek taky hezky rozběhnutý, bohužel jeden prudký seběh se stal osudným jejímu kotníku a do Prahy si ze Zlína přivezla parádní výron:-(!

Ženy skončily na 12. a 24. místě. Místo Kinynky musela v ženách narychlo zaskočit Lucka Holzbachová, která běhá D18 a to teprve rok, navíc běžela s GPS, což na nervozitě taky zrovna neubere, ale zvládla to skvěle a po velkém boji doběhla na 24. místě, což pořád znamená bodované místo! Všechna čest!

A jak dopadli žáci? Patrik, Šimon a Jáchym vylepšili své sobotní umístění a stejně jako dorostenky vystoupali na bedně na druhou příčku! Paráda!

Domů jsme se po řadě zácp na D1 dostali až někdy po 19. hodině, ale to nikomu nevadilo, v autobuse panovala veselá atmosféra, a to je hlavní!

A ještě pár postřehů od Tondy Šubrta, žákovského šéftrenéra:

• Suverénně největší zážitek z víkendu byl, když jsem stál u diváckého úseku v neděli a viděl jsem Jonáše Vostrého, jak to rve nahoru do kopce, v tom se mu vyzula bota a on ji odhodil do pole a běžel dál jen v ponožce (přece nebude ztrácet čas zavazováním boty, když musí předat kamarádům!!!)
  • Nedělní boj o 1. místo DH12 byl infarktový!! První štafeta ale měla vzestupnou tendenci (4.-3.-2.), kdyby se běželo ještě i v pondělí, tak už by určitě byli první:-))
  • David Elleder v neděli parádně rozběhnul štafetu H14 (i když ještě patří do H12), Vojta i Hubert to pak se staršími borci skvěle drželi v kontaktu.
  • Štěpán Koliáš v neděli zaběhnul neskutečně dobrý čas, vytáhnul 5 míst, výkon srovnatelný s těmi, co byli na bedně! Jakoby už běhal aspoň čtyři roky a ne sotva půl!
  • Matouš Junek na nedělním diváckém úseku, který byl celý do kopce, běžel jak o život, že předbíhal i dospělé! O tom svědčí i jeho druhý čas na tomto úseku, jen pět vteřin za klukem o dva roky starším! Bylo vidět, jak se snaží si spravit chuť po nepovedené sobotě, a tak to má být!
  • Obdivuhodná byla pevná vůle nejmladší účastnice (nepočítáme-li dvě batolata:-)) Aničky Kváčové, která v lese strávila více než trojnásobek času oproti ostatním a nebála se tam jít znova!
  • Stejně tak obdivuhodný byl výkon Fandy Švarce, který v neděli strávil v lese skoro 2 hodiny, ale i tak přinesl všechny kontroly!
  • Nevyhnula se nám zranění, nejhorší byla asi zlomená ruka Matěje Ledinského, kterou si zlomil v lese, ale statečně došel až do cíle, a ještě statečnější byl, když mu ji v nemocnici rovnali…
  • Pochvalu mají i všichni ostatní - bohužel s Tondou nedokážeme vypíchnout jednotlivě všech třicet borců, ale se všemi jsme se snažili probrat nad mapou jejich závod a hledat ponaučení z chyb nebo naopak pochválit správně realizované postupy!! Bylo vidět, že se do svého výkonu každý snaží dát maximum a všichni se chovali stoprocentně zodpovědně, věděli, jak se na štafetách chovat, co si hlídat atd. Nestalo se, že by někdo promeškal předávku, což se pravidelně stává daleko starším a zkušenějším borcům!
  • Velký dík patří dorostenecké partě, že byli svým mladším oddílovým kolegům velkým příkladem, a když bylo třeba, přiložili ochotně ruku k dílu a mladším Kotlíkům pomáhali!

Řada rodičů možná neví, jaké pečovatele o malé děti doma má! Byli s námi i Rebeka (1 rok) a Anita (půl roku) a holčičky i KLUCI si s nimi moc pěkně hráli. Jejich rodiče děkují za péči:-)!

Dominika děkuje za třídenní oslavu narozenin, spoustu přání a originálních darů:-)!

Web závodů, na kterém najdete výsledky všech závodů, i různé fotky či mapy je zde.