Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Zlaté sprintování ve Valašském Meziříčí

24. 5. 2015 | Dominika Plochová

Za letošním mistrovstvím České republiky ve sprintu jsme se snad nemohli vypravit dál. Příště už snad jedině na Slovensko. Letos jej Magnus Orienteering pořádal ve Valašském Meziříčí v kombinaci s nejmladší mistrovskou disciplínou – sprintovými štafetami.

Sobota v podmračeném ValMezu patřila sprintování jednotlivců. Když už závodníci mistrovských kategorií přežili karanténu (na pozemcích místní ZŠ), kde byly pro nějaké tři stovky závodníků se správnou předstartovní nervozitou k dispozici DVA záchody (místní žáčci asi nějakou dobu nebudou na školní zahradu a hřiště chodit rádi…), mohli si užít vcelku zajímavý závod. Po velmi rychlém úvodu na sídlišti, kde byly kontroly od sebe doslova na dohled, přišel první trochu delší, ale jednoduchý postup, pak povinný přeběh silnice a pak to začalo. Jednoduché namapování delšího postupu přes centrum města. To však mělo své ale… Bylo třeba z mapy vyčíst, že na většině variant postupů jsou v ulicích umístěny nepřekonatelné objekty a že není třeba se snažit najít nejideálnější postup, ale nějaký, který by bylo vůbec možné realizovat. Velké množství závodníků, včetně těch elitních se na nějakou takovou bariéru nachytalo a muselo narychlo hledat jinou cestu a mnohdy tak naběhnout stovky metrů navíc. Místo tradičního „Za koliks to šel?“ nebo „Tak jak se ti to povedlo?“ bylo v cíli nejčastěji slyšet „Nachytal ses na plot?“

Kdo se nenachytal, byla Terka Nováková, která si v D18 doběhla pro svůj první mistrovský titul! Před jejím výkonem smekáme a gratulujeme! Velmi pěkná jsou i sedmá místa Tondy Semeráda (H18) a Aničky Šňupárkové (D20). Šárka Svobodná uzavřela v hlavní dámské kategorii první desítku, Dominika skončila na 12. místě, stejně jako Petr Šebek v H16. Karin Sanna a Maruška Kalousková běžely veřejný závod v kategorii D14, kde skončily na 4. a 5. místě a Jirka Kalousek byl 7. v kategorii H45.

V neděli dopoledne pak startovaly sprintové štafety. Naši dorostenci, Terka s Tondou, běželi v rámci hostování ve štafetách PGP (pravidla jsou taková, že v jedné štafetě může startovat pouze jeden hostující závodník). A vedli si náramně! Tonda svou štafetu na druhém úseku vytáhl na první místo, na kterém tato štafeta setrvala až do cíle. Konečně si tak snad spravil chuť po nešťastném loňském disku, gratulace!! Terka skončila se štafetou PGP B na 8. místě (běžela na třetím úseku a vytáhla štafetu z 12. na 6. místo!).

Maruška a Karin byly součástí vítězné štafety v kategorii DH14 startující za Pražskou oblast, kde jim parťáky byli kluci z Pragovky – Tomík Janovský a Matyáš Siegl.

Naše štafeta dospělých běžící v sestavě Šárka – Vojta – Anička – Levák skončila na 20. místě.

Stránky závodu se vším potřebným najdete zde.