Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Zimní olympiáda dětí a mládeže a modrobílé stopy na ní...

3. 2. 2018 | Milan Malačka

Od neděle 28. 1. do pátku 2. 2. se v Pardubickém kraji konala zimní olympiáda dětí a mládeže, jejíž součástí byly i závody v lyžařském orientačním běhu. Každá krajská výprava mohla na LOB vyslat osm závodníků (po dvou do kategorií starších a mladších chlapců a dívek) a tři trenéry/servismany.

Pro začátek nemohl chybět slavnostní ceremoniál, uspořádaný v Pardubicích - vzplál olympijský oheň, sportovci i rozhodčí složili sliby a za zvuku české hymny byla olympiáda zahájena.

V pondělí pak už byl na programu první ze závodů. Původně avizovaný sprint nejdřív pořadatelé vyměnili za medium (alias krátkou trať), pro teplé počasí se obávali, že do středy už by na ni nezbylo dost sněhu. V neděli večer ale rozhodnutí opět změnili - zjistili, že většina sněhu už stejně stihla roztát, a medium se proto má uskutečnit ve čtvrtek v jiném prostoru. Ráno jsme se tak ocitli v biatlonovém středisku Šedivský lom vedle Letohradu, kde se konaly i soutěže v běžeckém lyžování a biatlonu. Na místě byl skutečně umělé zasněžený jen 1,5km dlouhý okruh s jednou odbočkou a propojkou. To spolu s avizovanou délkou tratí okolo jednoho a čtvrt kilometrů nedávalo velké naděje na mapově složitý závod. A skutečně, trať nebyla příliš záludná a vítězi se stali převážně ti nejlepší lyžaři, s časy okolo sedmi minut. To ale neznamenalo neúspěch PraŽáků, Milan skončil desátý, Dorotka devátá a zásluhou Jirky Blahy jsme dokonce získali první zlato! Navíc další čtyři PraŽáci skončili na velké bedně! Česká televize navíc vysílala závod v přímém přenosu a jednalo se údajně o vůbec první přímý přenos z LOBu.

V úterý byl pro LOBáky volný den, zajeli jsme se tedy projet na běžkách na rozhlednu Suchý vrch, kde ještě nějaký ten sníh, i když dost umrzlý, zůstal. Vydali jsme se taky zafandit alpským lyžařům a hokejistům na zápas se Středočechy. Večer se pak konal první medailový ceremoniál.

Na středu pořadatelé nakonec naplánovali závod dvoučlenných smíšených štafet. Prostor závodu už jsme znali doslova nazpaměť, večer proto proběhla důkladná mapová příprava a diskuse, kudy mohou tratě vést. Při samotném závodě ale opět nerozhodovala ani tak volba postupů, ale rychlé odstartování a namapování postupů na první kontrolu (tak se sesadily ze stupňů třeba obě favorizované dvojice Královéhradeckého kraje) a samozřejmě lyžařská technika (pořadatelé naházeli sníh na novou odbočku uprostřed toho nejprudšího sjezdu a o pády nebyla nouze). V superkrátkém závodě se PraŽákům dařilo, mladší skončili zlatí a bronzoví, starší obsadili čtvrtou (Dorotka) a devátou (Milan) příčku.

Ve čtvrtek byl nakonec uspořádán závod medium v prostoru okolo Bukové hory, který pořadatelé za dva dny zmapovali a postavili zde tratě o délce tří až čtyř kilometrů; spolu s čerstvou vydatnou sněhovou nadílkou (tedy ne v Letohradě) se konečně jednalo o plnohodnotný závod v LOB se zajímavými volbami postupů a výrazným převýšením. Pražáci zde do své sbírky přidali další tři medaile (stříbro Dominik Průša, bronz Hanka Malečková a Martin Šimša), Milan skončil na velké bedně - šestý a Dorotka dvanáctá.

Večer pak byli oceněni i zbylí medailisté, olympijský oheň pohasl a svůj proslov přednesli hostitelé příští (letní) olympiády z Libereckého kraje. Ještě předtím bylo ale vyhlášeno celkové pořadí bodové soutěže krajů, kde Praha obsadila druhé místo - a k tomu jí nejvíce body přispěli (a nejúspěšnějšími pražskými sportovci se stali) právě lyžařští orientační běžci!

Oficiální stránky ZODM najdete zde, LOBy na ZODM tady (včetně odkazů na TV přenosy, GPSky, mapy...).

Fotky od Dominiky, Jáji Němečkové, Michala Průši

Write a comment

  • Required fields are marked with *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
P
CZ
Aktuální závody
P
CZ
Termíny přihlášek
za podporu děkujeme: