Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Že na Malé Hané nésó rovňačke? Hlóposť!

8. 7. 2015 | Ondra Pospíšil

A kolik! Při pohledu na staré mapy terénu, které byly netradičně už součástí plakátu k prvním letošním letním závodům Cena Střední Moravy, se musel kdekdo osypat. A při pohledu na předpověď počasí rovnou přibalit camelbag. Nakonec ale závody stály za to. Ale popořadě.

Z Kotlářky na Moravu vyrazila skutečně nepatrná výprava - já a Majka. No, na Moravu - CSM tentokrát probíhala na rozhraní 3 krajů, takže ani ta Morava nebyla úplně stoprocentní. Závody probíhaly kolem města Jevíčka, v oblasti zvané Malá Haná. Jak už máme ve zvyku, s Majkou jsme vyrazili na závody vlakem s kolama. Protože v Jevíčku (i Biskupicích, kde bylo hlavní centrum závodů) sice železniční trať vede, ale od roku 2011 je bohužel mimo provoz, museli jsme dojet z Moravské Třebové.

První etapa probíhala už v pátek (start byl 17:30) - běžel se sprint přímo v Jevíčku. Sprint to byl o něco delší, ale krásný. Jevíčko ve středověku mělo asi velké ambice - tvoří jej velké čtvercové náměstí, pravoúhlá síť ulic a dvě soustředné kružnice okolo. Jako dělané pro volby (po oblouku, nebo cikcak čtvercovou sítí?). První polovina vedla místním sídlištěm a otevřenými pozemky škol, druhá část právě v historickém centru. Cíl a shromaždiště byly na místním koupališti, což bylo prozíravé. Není nad to, sledovat doběh z vody.

V sobotu se pokračovalo klasickou tratí v kopcích nad Biskupicemi. Už cesta na start stála za to (Majce se tak líbila, že si jí dala téměř dvakrát), naše převýšení 500 m na 9,5 km budilo respekt. Při pohledu do mapy mě ale napadlo, že by tratě šly postavit ještě brutálněji a stavitel nás vlastně šetřil. Já jsem se proběhnul na pohodu bez nějakého závodění, občas zastavil a nasvačil se, což mi přineslo ztrátu skoro 50 minut na vítěze. Odpoledne jsme se ještě vydali na krátkou vyjížďku na kolech zakončenou koupáním ve Smolenské přehradě a večeří v Jevíčku. Dokonce jsme dvakrát podjížděli dálniční most, ačkoliv v okolí žádná dálnice není. V noci jsme se ale moc nevyspali, do 2 hodin hráli na baru strašnou směsku osmdesátkového rocku a devadesátkového diska.

V neděli se běžela krátká trať 18 km od Biskupic, v Drválovicích. A protože byl start až v 11 hod, stihli jsme po cestě ještě navšívit arboretum v Borotíně. Vedro a kopce se opakovaly - nepamatuji si, kdy jsem naposledy běžel middle s převýšením 315 m. Stejně jako klasiku jsme já i Majka běželi s camelbagem, což před startem pár soupeřů pobavilo. Po doběhu už nikdo nic neříkal. Krátká také nebyla moc krátká - ačkoliv jsem tentokrát závodil, v lese jsem byl téměř hodinu. Jinak ale paráda - kameny, hustníky, bažinky... Odpoledne jsme velkým obloukem pokračovali v cyklovýletu - stihli jsme projet Letovice, nějaké rozhledny a nakonec se opět vykoupat v přehradě. Na tachometru jsme večer měli přes 80 km, což se Majce v tomto vedru úplně nelíbilo. V noci byl ale tentokrát naštěstí klid, tak jsme se mohil v klidu vyspat na závěrečnou zkrácenou klasiku.

Ta se opět běžela v kopcích nad Biskupicemi. Už z parametrů bylo jasné, že minimálně H21A bude mít značně jinou koncepci než klasika v sobotu. Naše převýšení bylo menší než na middlu předchozí den - samotné vedení trati se na mapě ani jednou nekřížilo, a poslední třetina byla - světe div se - prakticky downhill. Navíc bylo střídavě i trochu pod mrakem - což neznamená, že teplota klesla pod 30 stupňů. Po klidnějších prvních kontrolách na začátku jsem i já začal závodit, několik lidí jsem dokonce předehnal. Majka nakonec celkově skončila 5., já asi 11. - což je v tomto případě za polovinou výsledkové listiny.

Celým víkendem nás svým nezaměnitelným stylem provázel Tonda Věžník, a tak jsme se kromě informace, že v pátek sprint běžela reprezentantka Denisa Kosová dozvěděli i spoustu zajímavostí z socio-demografie, zemědělství a kultury v regionu. Nakonec jsme ještě na kolech přes dva kopce dojeli do Svitav, kde zrovna jel vlak na Prahu. Víkend to byl výživný, ale vždyť to děláme pro radost!