Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Tři bronzy a jedna velká smůla ze sprintovoštafetového víkendu

16. 9. 2014 | Dominika Plochová

Druhý zářijový víkend nás čekal nový závodní formát. Sobota měla být ještě relativně klasická – jedno kolo Českého poháru štafet a sprintový Český pohár, v neděli se však prvně v historii (nepočítáme-li závod na LODM 2011) konalo MČR sprintových štafet. Pro nás to byl ale víkend s dosti trpkou příchutí, kdy naše výsledky ovlivnily vnější faktory – příroda a technika.

Sobotní štafety se staly snad nejlépe mediálně pokrytým o-závodem v české historii, kdy se orienťák dostal do hlavních zpráv na ČT i Nově (Primu jsem neviděla, tam možná taky) i na weby většiny českých deníků a zpravodajských portálů. Nezasloužily se o to ale žádné skvělé výkony závodníků, ale roj sršňů, na který při sobotních štafetách někteří závodníci natrefili a z tohoto setkání si asi stovka z nich odnesla nejeden ďobanec. Majka Dlouhá byla dokonce jedna ze čtyř hospitalizovaných obětí, ale to samozřejmě až poté, co svůj závod dokončila, protože přece není žádné máslo (roj zaútočil již po cestě na první kontrolu). Ve štafetách se nejlépe dařilo veteránům, kteří ve složení Jirka Dlouhý – Zdenko Procházka – Pavel Stehno doběhli na 3. místě. Těsně pod bednou skončily dorostenky (Terka Nováková – Maruška Kalousková – Bára Vyhnálková). Do desítky se vešli ještě i dorostenci (8. místo), stejně jako nejlepší štafeta žen.

Odpoledne se všichni běhuschopní přesunuli do města Hostinné, kde se běžel sprint.  Zde už závod žádný hmyz nezpestřil, takže proběhl v relativním normálu. Pro své druhé podzimní medailové umístění si v H16A doběhl Tonda Semerád (3. místo) a velmi slušně běžel v téže kategorii i Petr Šebek (10.). Na bedně byl ještě Zdenko v H55 (také 3. místo), a Pavel Stehno ve stejné kategorii doběhl na 5. místě. V D14 skončila na 6. místě Maruška Kalousková, v D18A doběhla Terka Nováková sedmá.

Neděle pak patřila MČR ve čtyřčlenných smíšených sprintových štafetách. V kategoriích dorostu a dospělých bylo pro start oddílových štafet nutné splnit kvalifikační kritéria, což v dorostu splnily dvě naše štafety a v dospělých jedna. Veteráni ani žáci se nijak kvalifikovat nemuseli, ale ti raději upřednostnili účast na Pražském žebříčku u Benešova. V deset dopoledne vystartovaly štafety dorostu. Naše áčko (Terka, Tonda, Bára, Vojta) rozhodně nebylo bez ambic, vždyť ve své sestavě mělo hned dva medailisty ze sobotního sprintu – Báru a Tondu. A taky se hned na druhém úseku usadilo na druhé pozici, na které díky skvělým výkonům všech vydrželo až do cíle. Bohužel, Tonda jednu kontrolu na svém úseku orazil příliš rychle, a tak se její průchod nezapsal do čipu. Po vyčtení krabičky se ukázalo, že Tonda na kontrole skutečně byl, ale zápis „error“ u jeho čipu není dle pravidel OB považován za platný, tudíž byla štafeta, přes dva podané protesty, diskvalifikována. Je to smutné o to víc, že pro tyto případy není jasně dané pravidlo, v několika předchozích případech jury tento průchod kontrolou uznala. V současné době tedy závisí jen a pouze na vůli jury, jak k takovému problému přistoupí. Dorostenecké áčko tak odjelo s prázdnou, ale my dobře víme, že běželi parádně a pro nás jsou a budou prvními stříbrnými medailisty na MČR sprintových štafet v kategorii dorostu. Béčko (Anička, Matouš, Maruška, Petr) doběhlo na pěkném 27. místě.

V pravé poledne pak startovali dospělí, zde jsme již tak velké ambice neměli a jen se potvrdilo, že naši pánové nejsou zrovna milovníky sprintu. Může nás však těšit, že jako 20. nasazená štafeta jsme výrazně předčili naše nasazení a čtveřice ve složení Šárka, Kauli, Kinynka a Levák si doběhla pro sympatické 14. místo.