Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Ondra a Dominika mistry světa ve SMIKu!

18. 11. 2015 | Dominika Plochová

Už jsem tu někde psala (patrně ve spojitosti s Litoměřickým tulipánem?), že na pakárny nás užije. Zatímco na celostátních závodech se nás sejde zlomek členské základny, jak jde o Tulipán, SMIK nebo Večerník Praha modrobílá startovka praská ve švech. Tulipán už máme za sebou od 1. máje, Večerník nás čeká poslední neděli před Vánocemi a SMIKem jsme již tradičně oslavili 17. listopad.

Nene, nemám problém s měkkým a tvrdým I/Y, pokud o SMIKu slyšíte prvně. To je jen zkratka pro Skorelauf s MIgrujícími Kontrolami, tedy závod s volným pořadím kontrol a časovým limitem 60 minut, kde kontroly navíc v průběhu času mění své místo. Na startu kromě mapy dostanete i jízdní řád kontrol, ze kterého můžete vyčíst, že třeba kontrola 31 nejdříve v místě A od času 0 do času 11, v místě B od času 14 do času 20 a v místě C od času 22 do času 70. V mapě pak máte zakreslena všechna tři místa kontroly s označením 31A, 31B a 31C. Kontroly jsou zároveň ohodnoceny body (1 až 3 body) a vítězí ten, kdo posbírá nejvíce bodů. Při nedodržení limitu 60 minut se pak body odčítají. Toť k pravidlům, a jaké bylo to letošní, již dvaadvacáté, Mistrovství světa ve SMIKu, které již tradičně pořádala pražská Slavia?

Závod se po 12ti letech vrátil na mapu Juliána s centrem na fotbalovém hřišti ve Statenicích. Hromadný start byl v 11 hod. v severovýchodním cípu mapy, kde byl zároveň i cíl. Mapy závodníci (kterých letos bylo opět přes 300!) dostávají 5 minut před hromadným startem, aby si mohli naplánovat alespoň začátek závodu. Já za těch 5 minut stihla akorát tak první dvě kontroly (39A a 37A), zbytek jsem musela řešit za pochodu. Nakonec jsem posbírala 18 kontrol ze 22, do cíle doběhla před limitem a zapsala si tak 35 bodů ze 43 možných.

Kontroly jsem brala v tomto pořadí: 39A-37A-35A-38A-52A-45B-50A-46B (čekání cca 2min.)-48B-44B-31C-51B (v poslední vteřině)-42B-41B-33C-43C (čekání cca 2 min.)-40C-32C.

Zpětně vidím, že jsem tam prokaučovala minimálně dva další body, možná i tři... Ze 37A jsem valila rovnou na 35A, přitom jsem cestou ještě v pohodě mohla vzít 34A, ale vůbec jsem si toho nevšimla. Později jsem u 46B čekala asi 2 minuty, takže čas by na to byl.

A pak ze 43C jsem zvolila příliš defenzivní taktiku. Zbývalo mi 12 minut. Nevšimla jsem si vůbec 36C, která byla za rohem a běžela jsem tak už na jistotu přes 40C a 32C do cíle, než abych vzala 36C, 49C a cestou pak ještě před cílem případně dle času tu 32C. Ty 34A a 36C každopádně zamrzí, to by byla tutovka (+2 body)... Ale kdyby je kdyby, a i tak mi 35 dosažených bodů stačilo na obhajobu loňského titulu!

Oddílový úspěch ale ještě podtrhl v mužské kategorii Ondra Pospíšil, který se ziskem 38 bodů taky vyhrál! A zde jsou jeho zážitky z trati:

Na startu jsem za 5 minut samozřejmě NIC nevymyslel. Nejprve jsem vystartoval po špatné cestě (chtěl jsem vyběhnout spodní), tak bylo třeba vykoumat kam vlastně běžím. 34A - potom rychle na 49A než ji odnesou. 41A končí v 10, to bych mohl dát. Výzva ale byla po cestě stihnout ještě 43A. Podařilo se. 33B byla jasná, potom jsem měl 4 minuty na 44A. 42A a 31B celkem na pohodu.

Vždy jsem vymýšlel max nějaké 2-3 kontroly dopředu, žádné rozplánování celého závodu. Tak co teď? Z těch zelených kontrol jižně můžu vzít jen 48B, tak hurá pro ní. Potom úprk na 46B (zase asi 3 minuty na přesun). Potom hned 50B, ta byla jasná. Co dál? Hm, za 1,5 minuty končí 45B, to musím dát. Stihl jsem to asi o 5 vteřin. 47B a 38B na pohodu, 52B stejně začíná až za 5 minut. No jo, ale ta tlačenice u ní. Asi dvě minuty jsem se snažil dostat ke kleštím, takže na nějaké plánování nebyl čas.

Kouknu do průkazky, co mi chybí. Tak třeba 36. Hm, za 3,5 min končí B asi půlku mapy odsud. Následoval úprk a zase stíhačka asi 10 vteřin před odebráním. Potom zbývalo už jen oběhnout céčka (37, 40, 35 a 32), která jsou po cestě do cíle. Na kontroly 51 a 39 bych se už asi nedostal (no, 39C by možná šla, vzhledem k tomu, že jsem v cíli byl 4 minuty před limitem...). Uff.

A jak že je to s tím Mistrovstvím světa? Tak určitě…. Jedná se o prestižní záležitost, reprezentanti se sjíždí z daleka, třeba až z Hradce Králové, Plzně či Karlových Varů, dokonce i německy znějící jména bylo možné ve výsledkách zahlédnout! Ale podstatné je, že mistři světa si to tak neberou a zůstávají skromní a mimo záře reflektorů. Pan mistr si hned po závodě, bez vyhlášení vyklusal po svých zpátky domů, mistryně sice na vyhlášení počkala, ale na limuzínu už ne a došla si poctivě 2 kilásky na přípražský bus, co v těchto nebezpečných mimopražských dálavách jezdí ve svátek sotva jednou za hodinu! Ale když budete chtít, klidně se vám do památníčků podepíší!

A co výsledky ostatních Kotlíků? Kategorie jsou na SMIKu pouze dvě - D a H, kam se počítají všichni bez ohledu na věk, výkonnost, dělků vlasů či obvod kotníků.

Mezi dámami (celkem 142 závodnic) skončila 48. Lucka Řadová, 78. Jitka Klusáková a 87. Katka Klašková.

Mezi hochy (169 závodníků) doběhl 12. Tonda Semerád, 23. Vojta Illner (v průběhu závodu ztratil jízdní řád!), 26. Jirka Kalousek, 29. Kuba Řada a 34. Milan Malačka.

Write a comment

  • Required fields are marked with *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
P
CZ
Aktuální závody
P
CZ
Termíny přihlášek
za podporu děkujeme: