Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Moje první LOBy

2. 2. 2015 | Tomáš Johanovský

Už déle než rok jsem chtěl vyzkoušet další z orientačních disciplín a to LOB. O lobech kolují všelijaké zvěsti a i v našem oddíle máme jak reprezentanty a zastánce orientace na běžkách, tak i odpůrce, co tvrdí, že pokud už se závody vůbec konají, tak se na nich ničí lyže a hůlky a pořád se jenom jezdí soupaž. Každopádně bylo potřeba to vyzkoušet na vlastní kůži a to se konečně podařilo minulý víkend ve Vysokém nad Jizerou.

Závody pořádal oddíl Zdravotník a měly myslím dost vysokou úroveň – kontroly na svých místech, dobrá mapa, dokonce i speaker a informace před startem. Vyčítání blízko cíle, dostupné občerstvení a milí lidé na startu i v cíli. Největší vychytávkou bylo bezkontaktní ražení se Sportident Air pro všechny závodníky. Závod je mnohem plynulejší, nehrozí fronty u kontrol, ani pády dané brzděním na poslední chvíli. Stačí projet s čipem cca metr od kontroly, čip hlasitě zapípá i zabliká a je hotovo. Vyplatí se s tím počítat při plánování postupů, protože je mnohem rychlejší projet kontrolu rovně, než u ní stavět a otáčet se zpátky.

Nejdřív se jelo mistrovství na klasické trati. Terén na klasiku jsem čekal trochu větší a členitější (namlsán z MTBO závodů) se spoustou plánování a složitých problémů. Nakonec jsme se motali dokola a kategorie H21B neměla ani moc zásadních voleb. Klasika mě tedy úplně nenadchla, po pěti kontrolách jsem dokonce chtěl zahodit lyže a vykašlat se na to. Špičky se mi bořily do sněhu, vybral jsem hloupé postupy přes údolí, nedalo se moc bruslit, několikrát jsem spadnul do prašanu a bojoval s nastavením mapníku. Pak se to nějak zlepšilo a docela mě to chytlo. Mnohem líp se ale dařilo Simče, která si odnesla stříbrnou medaili. Medaili má i Zdenko a Hana Stehnová. Několik dalších modrobílých se umístilo docela vysoko, ale nutno přiznat že to bylo i nepříliš obsazenými kategoriemi.

Mnohem větší pecka byl noční sprint v parku a na louce. Byla tma, občas i mlha a sněžilo. Na louce šlo vidět spoustu světel a obrysů lidí a závod pěkně rychle odsejpal a byl mnohem jezdivější než dopolední klasika. Kontroly moc nešlo nasvítit a byla potřeba pečlivá a přesná orientace. Prostě pěkný sprint v zajímavém prostoru. Chválilo si ho i hodně zkušenějších závodníků a byl to parádní zážitek.

Víkend zakončila nedělní krátká trať. Ta se mi líbila, jen bohužel byla ve stejným prostoru jako klasika a už tam moc nebylo co novýho vymyslet. Prestižnější kategorie se podívaly i trochu jinam, ale naše trasa se motala pořád po stejných cestách. Už jsem aspoň tušil jak na to a nedělal úplně hloupé chyby. I když bruslení v úzké stopě bych ještě chvíli trénovat mohl:-).  Ze sprintu i krátké mají naši borci taky řadu úspěchů, ale to už si zvládnete dohledat sami v ORISu (sprint krátká).

Takže příští víkend jedu znova, sněhu je na severu dost a pokud budou pořadatelé podobně šikovní, tak to bude určitě stát za to!

Foto: Markéta Neyrinck

Write a comment

  • Required fields are marked with *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
P
CZ
Aktuální závody
P
CZ
Termíny přihlášek
za podporu děkujeme: