Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

MČR ve sprintu, 7. a 8. května 2016 – expedice na dálný východ alpským stylem

14. 5. 2016 | Jarda Tomeš

Cesta

Už samotný přesun tam a zpět by dal na vtipnou povídku. S Vojtou I., Dominikou, Ondrou P. a Martinem Jandou se prostě nejde nudit. Vyjeli jsme včas, ale mezi Brnem a Šlapanicemi nás zastavila v optimálním postupu zácpa, do které se přidávaly další proudy aut z Brna. Naše ztráta na mezičase narostla skoro o hodinu a čtvrt, takže se startem Vojty v H20 to brzy začalo vypadat bledě. Nakonec jsme na shormaždiště (cca 1,7 km od startu) přijeli plus minus ve chvíli, kdy měl Vojta startovat.

Závod

Před vlastními závody bylo hodně času na sledování doběhů a voleb postupů z přesdsběrky. Fandili jsme Terce Novákové v D20, která bohužel neměla v čipu sběrku. Pak dobíhala elita a Dominika na skvělém 9. místě. Teprve od 14 hodin přišli na řadu normální smrtelníci a rakváči. Tohle slovo pro mě bylo nové, zařadil jsem se mezi mladší rakváče. Dost lidí si ze mě utahovalo, že běžím starší pány, ale v H21 bych se vešel pouze do béček. Kategorie H35 měla rozhodně hezčí trať, srovnatelnou s H21A. První kontrola byl bleskový nához na delší postup do kláštera, nevšiml jsem si, že se vpravo dá proběhnout a zvolil delší levou variantu. Tím začalo mé postupné kupení horších voleb, další taková byla kontrola 4 (šel jsem venkem zprava místo vnitřkem kláštera). Další část trati nás provedla centrem do malého sídliště. Na několika místech byly umělé překážky, nachytal jsem se jednou, ale pořádně, na postupu 11-12. Už jsem měl vymyšleno, jak se ladně prosmýknu úzkou uličkou, ale pohled zblízka na mlíko mě přesvědčil, že musím okolo, abych nebyl disk. Chyba nešla vrátit, musel jsem valit dál s pokud možno čistou hlavou. Volba na 13 zprava a na 14 kolem náměstí taky zprava, při odběhu od 13 už byl kousek za mnou pozdější vítěz Luděk Finstrle ze Žabin. Krátké postupy nad náměstím byly jasné, na 16 zprava. Ale pak jsem zase zvolil hůř, na 17 jsem pokračoval zleva, čímž mi přibyly metry, zatáčky i vrstevnice. Kontrola 17 byla jasná, už mi ale dost chyběl kyslík a nedočítal jsem pozorně mapu, běžel jsem rovně po chodníku a seběhl serpentýnu do závěrečného parčíku ve svahu. Ale až při sbíhání jsem si uvědomil, že je to moc nahoře u hradby a já moc vpravo od optimálního postupu. Už nemělo cenu se vracet, v seběhu jsem dočetl přesně poslední kontrolu a postup na sběrku, oproti jednadvacítkám bez možnosti volby.

Mapa

Sprint byl pěkný, kombinoval několik typů zástavby. Asi nejhezčí část byla kolem kláštera na východě mapy. Čekal jsem ho o trochu těžší buď umělými překážkami, nebo komplikovanějšími postupy.

V cíli převažoval nejdřív vztek z několika horších voleb a velké chyby na konci (to ani nebyla volba). Ale při výklusu už to bylo lepší. Byl to teprve můj třetí letošní závod, takže mapa ještě není můj nejlepší kámoš. A v nohách z pomalých vytrvalostních tréninků taky nemám dynamit. Nakonec ta relativní bída stačila na třetí místo, čímž jsem zdržel odjezd zpátky do Prahy:-)

Málo početná výprava kotlíků se umístila následovně: Petr Šebek v H18 36., Tonda Semerád ve stejné kategorii 23., Martin Šebek 19. v H45 a Ondra Pospíšil v H21A 33. Vojta Illner nakonec startoval v H21C, které s převahou vyhrál. Na neděli nám nezbyli členové na štafetu v DH21, Terka Nováková jela zpět do Prahy na finále Juniorského maratonu. Její Šprti na útěku z Keplera doběhli na skvělém šestém místě jako nejlepší pražský tým.

Veškeré další infomace, které by vás mohly zajímat najdete na webu závodu, reportáž České televize z obou dnů je zde.