Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

Kotlíci na soustředění ve Švédsku a hlavně na TIOMILE!

4. 5. 2017 | Dorotka Tichá

Od soboty 22. 4. do pondělí 1. 5. jsme byli s TSM Praha na soustředění ve Švédsku. Z Kotlářky jsme tam byli tři - já, Tonda Švarc a Tonda Semerád. Trénovali jsme v tamějších terenech, kde se konala i známá Tiomila…

V sobotu se většina výpravy vydala na cestu auty do Německa, z Německa trajektem do Dánska a nakonec trajektem do Švédska, kterým jsme ještě chvíli jeli, než jsme večer dorazili k cíli - klubovně místního klubu nedaleko Göteborgu, ve které jsme během soustředění přebývali. Klubovna leží hned vedle krásného jezera, takže o krásné výhledy nebylo nouze.

Hned další ráno jsme se vydali zaběhnout si švédský oblasťák, kde se k nám přidali ti, kteří předchozího dne běželi PŽ v ČR. Pro zkušenější to byl vcelku lehký terén, ale někteří (hlavně ti, kteří ještě ve Švédsku neběhali) včetně mě byli rádi, že nevyběhli z mapy a dostali se zpět do cíle.

Odpoledne a v dalších dnech nás čekaly tréninky v někdy dost náročných terénech - například nočák, sem-tamy, dlouhé postupy, kombotech, one man relay, paměťáky ve dvojicích atd. Zaběhli jsme si nominační middle na JWOC s českou juniorskou repre a porovnali své síly se Švédy na jednom z jejich tréninků. Náročnost terénů mimo jiné spočívala v množství bažin a jezírek, takže jsme si museli zvyknout na každodenně promočené boty a často i kalhoty, někdy až po pas. V počasí, které nás soustředěním provázelo (do 10°C a někdy i déšť) jsme si často koledovali o nachlazení...

Trenéři naštěstí dobře věděli, že dvoufázový trénink každý den je poměrně dost a potřebovali jsme dost sil na Tiomilu, takže nás ve středu odpoledne čekala KPČ v Göteborgu. Rekreovali jsme se pravidelně i v sauně, kterou byla klubovna také vybavena (chladit jsme se samozřejmě chodili do jezera, které bylo studené až až).

Následovalo ještě pár tréninků, než nastalo páteční odpoledne a my si vyslechli přednášku trenérů o Tiomile - od soupisek štafet přes pravidla zdvojených ůseků a podobných vymožeností po zhlédnutí části videa dětské Tiomily z minulého roku. Nakonec i ti, kteří na Tiomile ještě nikdy nebyli pochopili celý její průběh a zbývalo jen načerpat síly a psychicky se připravit.

Ráno jsme tedy vyrazili na Tiomilu… Na shromaždišti už se z původní trávy pomalu ale jistě stávalo bahno a v okolním rozruchu nám chvíli zabralo, než jsme našli místo na postavení stanu. První úseky už se začaly připravovat a všichni ostatní šli fandit na start, ze kterého k mapovému startu vedl prudký kopec - zdálo se, že to bude maso (na startu bylo přes 300 štafet!). Nervozita každou minutou stoupala a zanedlouho se začalo odpočítávat… První úseky v lese, vypadalo to, že tam nebudou dlouho, jak běželi rychle, takže druhé úseky včetně mě se hrnuly k CHECK-INu, aby se začaly rozcvičovat a zabraly si místo u předávky, kde se tvořila pěkná tlačenice. Balík nejrychlejších prvních úseků se hrnul do cíle, takže jsem brzy dostala mapu od Martina Šimši asi na 25. pozici a protlačovala se davem směr mapový start. Naše další dvě štafety vyběhly jen kousek za mnou. Druhé úseky byly nejkratší - necelé 3 km a nejlehčí - úroveň yellow (ostatní úseky byly orange), takže trať vedla více méně po cestičkách, kterých tam ale stejně bylo jen pár a dalo se to považovat za přespolák s mapou v ruce… Za chvilku jsem tedy také dobíhala do cíle a předala na 21. pozici třetímu (nejdelšímu) úseku, který jsme měli zdvojený - běželi ho Honza Gajda a Tonda Švarc. Jako první doběhl Honza, který předal Káje Bejvlové na 9. místě! Tonda přiběhl jen o chvilku později, ale počítal se čas rychlejšího. Zrejmě jsme nebyli moc favorizovaní, protože jsme nedostali GPSku, takže jsme na obrazovkách Káju neviděli, ale do cíle přibíhala v balíku asi 4. - 10. a vybojovala 6. místo! Naše další štafety běželi také skvěle - 47. a 54. místo z asi 300. Kája dostala v cíli pozvánku na vyhlášení vítězů - vyhlašovalo se do 10. místa, takže jsme se pomalu šinuly k pódiu. Narazili jsme jen na jediný problém - že TSM Praha s sebou neměla žádné sjednocené dresy, takže mezi ostatními sjednocenými tými jsme vypadali docela legračně… :-)

Odpoledne proběhla ženská Tiomila, kterou jsme už z větší části sledovali z pohodlí klubovny v přímém přenosu. Na shromaždišti tedy zůstalo jen pár ženských úseků.

V devět hodin večer odstartovala mužská Tiomila. První úseky ještě někteří sledovali přímo na shromaždišti a ostatní stále z přenosu. Přes noc každý sledoval Tiomilu, dokud úplně nepadl únavou...

Ti, kteří ráno měli trochu energie (včetně mě) se kolem sedmé hodiny ráno vydali zpět na Tiomilu, aby viděli doběh nejlepších týmů a povzbudili několik posledních úseků naší mužské štafety.

Vrátili jsme se akorát na oběd a hned se začalo s úklidem. Když jsme zrovna neměli co dělat, přidala jsem se ke skupině kluků (Honza Gajda, Matyáš Siegl a Tonda Švarc) na plavbu k nedalekému ostrůvku - kluci po téměř každodenním hledání našli vhodnou, nepřipoutanou loďku (jen s pár prasklinkami na dně…). Nejdříve to vypadalo, že to nepůjde, ale i s improvizovanými pádly jsme to zvládli! Při průzkumu ostrova jsme zjistili, že mapař, který na mapu okolí nakreslil i tento ostrůvek se na něj nevypravil, neboť v reálu vypadal ostrůvek poněkud členitěji...

Odpoledne jsme dokončili úklid, udělali závěrečnou fotku a v podvečer se vydali směrem domů - na trajekt a poté přes Německo do ČR.

Všichni si soustředění moc užili - nejen orienťák, ale i skvělou partu!

Plno krásných fotek si můžete prohlédnout ve fotoalbu Tondy Švarce nebo Káji Bejvlové.

A tady mapové ukázky některých tréninků:

Write a comment

  • Required fields are marked with *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
P
CZ
Aktuální závody
P
CZ
Termíny přihlášek
za podporu děkujeme: