Oddíl orientačního běhu KOTLÁŘKA

DKP účast na WOC 2017

19. 7. 2017 | Tonda Semerád

Tradičně nejvýznamnější OB akce roku se letos uskutečnila v estonském Tartu a okolí během 30. 6. - 7. 7.. Celkem se závodilo ve 3 individuálních soutěžích (sprint + middle + long) a dvou týmových soutěží (sprintové štafety + štafety). Největší český úspěch byl zaznamenán ve sprintových štafetách, kde repre získala bramborou medaili po precizní týmové práci. Největší individuální úspěch putuje do Šumperka zásluhou Vojty Krále (6.místo ve sprintu). Mezi nejsilnější události MS nepochybně patří zlato-stříbrná rozlučka Thierryho Gueorgiou, francouzské legendy s 24 medailemi z MS. Pořadatelská účast DKP nebyla převeliká, ale i díky ní byly arény vždy precizně postavené. Dá se říct, že účast DKP byla dvojnásobná, neboť přestup naděje SK Kotlářka do té lepší OB Kotlářka je téměř hotov:-).

Doprovodné závody EOW (Estonian O-Week) měly celkem šest etap, přičemž první dvě byly sprintové. První etapa se odehrála ve velmi zajímavém terénu, kde se střídala městská zástavba, lesíky, louky a vrstevnicové haldy. Tratě však byly poměrně jednoduché, takže malá chybka znamenala značný propad v pořadí. U mě to byla necelá minutka při náběhu do lesnaté části a celkové třetí místo.

Na MS se běželo finále sprintu a našim se celkem dařilo. Vojcek bral klasickou 6. příčku po menších zaváháních, v ženách nejlepší Jana Knapová na 17. místě. Tratě byly velmi zajímavé jak technicky, tak převýšením a střídáním povrchu. Za zmínku stojí jistě velký český (DKP!) fanclub na televizní kontrole.

Druhá etapa byla přímo v terénu sprintových štafet. Terén nabídnul perfektní střídání rytmu, technik, směru – nádhera. Běžel jsem opatrněji, ale bez chyby to nebylo. Jediné, co mě může těšit, že jsem udělal chybu na stejném místě jako nechal pan Hubmann zlato Švýcarů…

Na mistrovství byly na programu sprintové štafety. Divácky asi nejatraktivnější závod, to se zde určitě potvrdilo. Od začátku do konce se bojovalo o umístění a dělaly se dost zajímavé chyby. Česká štafeta se chyb vyvarovala a bylo z toho historické 4. místo.

Třetí etapa a estonská klasika. Toho jsem se hodně obával a zároveň se těšil. I přesto, že mi bylo jasné že půjde o bažinky, zelenou mapu a malinké vrstevnice, tak jsem celkem pohořel. Jedinou velkou chybou bylo špatné odbočení na cestu (nesoustředěnost), následný výběh z mapy a náhodný návrat zpátky. Klasika na 100 minut, co víc psát...

Long distance na programu MS a bylo opravdu o co stát. Velice výživný terén, jak řekl Miloš Nykodým v rozhovoru „jeden z nejtěžších co kdy běžel“. Střídání rychlého bílého lesa, zeleného, cest, bažin a kopců….znovu se tu moc překvapení nekonalo. Tove obhájila a Olav Lundaness si převzal další zlato z longu.

Následující klasiku vynechávám, neboť jdeme na kajak. Reproši mají také den volna.

A na řadu přichází estonský middle. Docela dost jsem toho tady naběhal, takže jsem si dost věřil, ale asi nikoho nepřekvapí, jak to dopadlo. Zmatlal jsem jeden postup na 15 min a je z toho hezké poslední místo. Zkušenost ale veliká, to ano.

Middle byl i na programu MS a opět bylo o co stát. Velmi obtížný terén, ve kterém vítězila jedině bezchybnost. V ženách (ne)překvapila Tove, když suverénně doklusala pro zlato. A pozor toto je chválihodné – v mužích si pro 23. medaili z MS doběhl již zmíněný Thierry Gueorgiou. V mužích pěkně zaběhl Vojta Král, když ani tento borec si neodpustil komentář k výkonu Šédi se slovy „to zase odvisel“.

Terén poslední etapy se dal poměrně dobře nastudovat z map mistrovství na middlu a tak jsem do toho šel buď a nebo. Bylo z toho nebo a totální zásek jako na klasice, když špatně odbočím na cestě a neuvědomím si to. Následně ztrácím morál a procházím se do cíle pro poslední místo, ale fajn zážitek.

Poslední závod MS a tradiční tříčlenné štafety. V mužích měli naši nadějně rozběhnuto, ale nastala pragovácká chybka na přeběhu a následný pád z top6. V ženách všichni podali standardní výkon a stačilo to na pěkné 8. místo.

Celkově mohu Estonsko doporučit jak turisticky, tak na orienťák. Terény nejsou o moc jiné, spíše trochu specifické oproti českým, není moc cest. Dá se tu potrénovat hodně věcí a cesta nemusí vyjít draho. Příští rok je WOC v Rize, takže zase za rok v Pobaltí:-)!

Užitečné odkazy: http://woc2017.ee, http://www.tow.ee/en/ 

Foto: archiv autora

Write a comment

  • Required fields are marked with *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
P
CZ
Aktuální závody
P
CZ
Termíny přihlášek
za podporu děkujeme: